Ochrona dóbr osobistych

Internet jest jednym z podstawowych źródeł, do którego sięgamy szukając określonej usługi, towaru czy informacji. Przedsiębiorcy wykorzystują coraz szerzej internet, w tym media społecznościowe, aby dotrzeć do większej liczby odbiorów i budować w ten sposób swoją renomę i pozycję na rynku.

Dynamiczny rozwój internetu to jednak nie tylko nowe możliwości, ale także wiele zagrożeń. Jeszcze kilkanaście lat temu niezadowolony klient mógł przekazać negatywną opinię na temat przedsiębiorcy jedynie kilku, maksymalnie kilkunastu osobom ze swojego środowiska. Teraz wpis takiej osoby umieszczony w internecie mogą przeczytać tysiące osób na całym świecie. Daje to też konkurencji dużo większe możliwości jeśli chodzi o tzw. czarny PR.

Reprezentujemy przedsiębiorców i osoby publiczne (polityków, przedstawicieli świata nauki, działaczy społecznych), którzy padli ofiarą naruszenia dobrego imienia w internecie czy mediach. Wiemy jak dużą siłę rażenia mają nieprawdziwe informacje. Nie wolno ich ignorować. Zaniechanie walki z bezprawnymi wpisami może w wielu przypadkach skutkować stratami nie tylko wizerunkowymi, ale też finansowymi. Nie dementowane informacje powodują nieodwracalne skutki np. w postaci utrwalania historycznych wpisów w Wikipedii oraz wpływać na ocenę wiarygodności w oczach potencjalnych kontrahentów.

Bazując na naszych doświadczeniach w sprawach cywilnych o ochronę dóbr osobistych i sprawach karnych o zniesławienie wypracowaliśmy rozwiązania, które pomagają skutecznie walczyć z internetowymi hejterami, nieuczciwą konkurencją czy nierzetelnymi dziennikarzami.

GŁÓWNE OBSZARY:

  • Bieżące doradztwo prawne w sprawie naruszenia dóbr osobistych i/lub pomówienia.
  • Podejmowanie działań zmierzających do ustalenia tożsamości sprawcy pomówienia w internecie, w tym w mediach społecznościowych.
  • Prowadzenie spraw sądowych o ochronę dóbr osobistych.
  • Sporządzanie prywatnych aktów oskarżenia i reprezentowanie osób pomówionych przed sądem.
  • Egzekucja przeprosin, wypłaty odszkodowania, zniszczenia nośników nieprawdziwej informacji.

Publikacje

O tym jak prawidłowo sformułować przeprosiny pisze adw. Marta Trawczyńska

Na pierwszą część artykułu zaprasza adw. Marta Trawczyńska

Przeciwko komu można skierować wniosek w trybie wyborczym? – praktyczny aspekt problemu omawia adw. Marta Trawczyńska